
DBTL-festivaali peruu paluurannekkeen käyttöönoton!

Down by the Laituri -festivaalit juhlitaan Turussa torstaista lauantaihin 25.-27.7.2024. Tapahtuma monipuolistaa jälleen kerran tarjontaansa, mutta festivaalialue Turun Tuomiokirkon kupeessa pysyy edelleen tapahtuman upeana näyttämönä ja estradilla nähdään jälleen kerran useita huippuartisteja. Tapahtuma julkaisi kevättalvella ottavansa käyttöön niin kutsutun paluurannekkeen, jonka toivottiin tuovan positiivista muutosta festivaalialueen porteilla tapahtuvaan edestakaiseen kulkemisen määrään, mutta nyt tapahtumanjärjestäjä on päättänyt luopua suunnitelmasta tämän kesän osalta. Kulkeminen festivaalialueelta ulos on mahdollista ja palaaminen onnistuu ranneketta näyttämällä.
DBTL-festivaalien järjestämisestä vastaava United Festivals Oy yhdessä viranomaisten kanssa on huolissaan festivaalipäivän aikana tapahtuvasta asiakkaiden kulkemisesta alueelta pois ja jälleen takaisin kuusikaistaisen ja vahvasti liikennöidyn Uudenmaankadun välittömässä läheisyydessä. Järjestäjä vastaa vieraidensa turvallisuudesta, eikä toivo, että kenellekään heistä sattuisi mitään ikävää tapahtuma-alueelle kulkemisen aikana. Paluurannekkeen toivottiin myös tuovan helpotusta ajoittain ruuhkautuvan sisäänkäynnin erinäisiin toimenpiteisiin ja nopeuttavan saapumista alueelle.
Uusi paluurannekesuunnitelma on aiheuttanut jonkin verran ihmetystä tapahtumaan pääsylipun jo esimerkiksi viime kesänä Blind Bird- tai syksyn Black Friday -kampajoista hankkineiden asiakkaiden keskuudessa. Tuolloin tietoa paluurannekkeen käyttöönotosta, jonka yksittäishinta olisi ollut kymmenen euroa, ei oltu vielä julkaistu. Lisäksi koemme aiheelliseksi hioa toiminnan yksityiskohtia mahdollisimman helpoksi ja kuluttajaystävälliseksi.
- "Olemme lisänneet alueen viihtyvyyttä monipuolisine ruokatarjontoineen ja väliaikaohjelmineen ja teemme alueesta mahdollisimman hienon vieraidemme nautittavaksi. Toivomme joka tapauksessa, että vieraamme viihtyvät alueella ja hyödyntävät festivaalien monipuolista tarjontaa. Nämä kaikki toiminnot rakennetaan suurella määrällä ihmisiä vain vieraitamme varten ja ovat hyödynnettävissä vain kolmena päivänä kokonaisen vuoden aikana", kertoo United Festivals Oy:n Henri Kulmala.
- "Tervetuloa viihtymään kesäjuhliimme - tehdään tästä yhdessä jälleen kerran upea ja onnistunut tapahtuma", päättää Kulmala.